fbpx

7 sposobów na pracę domową Twojego dziecka

1. Zacznij od przeznaczenia stałego miejsca na odrabianie pracy domowej.

 Miejsce to powinno być dobrze oświetlone, znajdujące się z dala od hałasu oraz innych czynników, które mogłyby rozpraszać dziecko.

2. Wybierz konkretną porę dnia na odrabianie pracy domowej. Czasem najlepszą porą dla Twojej pociechy będzie popołudnie, tuż po powrocie ze szkoły a czasem wieczór, po odpoczynku i odrobinie rozrywki. Ważne, by konsekwentnie trzymać się ustalonych zasad.

3. Pozwól dziecku na pewną dowolność w ustaleniu pory odrabiania zadań. Postaw jednak jasny warunek, że do czasu, gdy nie wykona pracy domowej, nie zgadzasz się na zabawę. W ten sposób unikniecie ciągłych i niepotrzebnych sporów, które dodatkowo mogą być dla dziecka stresujące.

girl, young, student

4. Czuwaj nad codzienną rutyną odrabiania zadania domowego. Upewnij się, że Twoje dziecko jest skoncentrowane na swojej pracy. Ze zrozumieniem czyta i wykonuje polecenia zawarte w pracy domowej, oraz nie jest rozproszone przez inne rzeczy, dziejące się dookoła.

5. Nigdy nie wykonuj pracy domowej za swoje dziecko. Zanim zaoferujesz mu swoją pomoc, pozwól swojemu dziecku samemu się wykazać. Zawsze nalegaj na to, że samo powinno wykonywać swoją pracę domową, a Ty jedynie możesz dać mu kilka wskazówek i objaśnić polecenia.

6. Podziel się spostrzeżeniami. Po wspólnym sprawdzeniu wykonanej pracy domowej, pochwal swoje dziecko za poprawnie odrobione zadania, a gdy zauważysz błędy, nigdy go nie krytykuj.

7. Pozostań w stałym kontakcie z jego nauczycielem. Jeśli Twoje dziecko ma ciągłe problemy z wykonywaniem pracy domowej lub nie rozumie poleceń w zadaniach, poinformuj o tym jego wychowawcę. Być może wspólnie uda się dostosować wymagania do jego aktualnych możliwości.

Przeczytaj inne nasze artukuły

Przeczytaj o rozwoju dziecka orazpobierz materiały do nauki